Wieczór z historią

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na wieczór z historią poświęcony książce Moniki Kicman pt. „Pokonać strach. Niemieckie zbrodnie w relacji naocznego świadka„.

Wojna zdawała się wisieć w powietrzu. I rzeczywiście rozpoczęła się i września 1939 r. Od tego też dnia rozpoczęła swoją wojenną opowieść Monika Kicman, młoda żona i matka, której przyszło wraz z najbliższymi przeżywać okupację przede wszystkim w Warszawie. Wojenna rzeczywistość codziennie przynosiła nowe wyzwania, a jej wszechobecnym towarzyszem był lęk. O siebie i najbliższych. Ale mimo aresztowań, szykan i ulicznych łapanek bohaterowie, podjęli walkę nie tylko o swoje przetrwanie, ale i aktywnie włączyli się do konspiracji. Co nimi kierowało? Jak zrozumieć to – w gruncie rzeczy – codzienne igranie ze śmiercią?

Książka jest absolutnie porywająca. Mimo wszystkich potworności, jakie niesie za sobą wojna, ta historia nimi nie epatuje, pozbawiona jest podkolorowanych faktów czy patosu. Bo to w istocie książka o wielkiej i prawdziwej miłości, która wszystko przetrzyma.

Monika Kicman z domu Formińska (1912-1997) – warszawianka, pochodziła z rodziny o tradycjach patriotycznych. W 1936 r. wyszła za mąż za Czesława Kicmana, a rok później przyszedł na świat ich syn Stanisław Maciej. Przed II wojną światową oboje małżonkowie pracowali w warszawskim urzędzie telekomunikacyjnym, podczas okupacji włączyli się w działania konspiracyjne, Monika została łączniczką, a jej mąż działał w oddziałach bojowych AK. Wybuch Powstania Warszawskiego zamiast długo oczekiwanej wolności przyniósł niewyobrażalne barbarzyństwo, jakim była rzeź Woli, a potem aresztowanie całej rodziny i wywózkę do obozów koncentracyjnych w Niemczech. Monika wraz z synem trafili do Bergen-Belsen (w Dolnej Saksonii), a Czesław – do Sachsenhausen (w Brandenburgii), później do Flossenburga (w Bawarii). Już po wyzwoleniu Kicmanowie długo nie mogli się odnaleźć, a kiedy to nastąpiło, zamieszkali z racji otrzymanej pracy w Jeleniej Górze, ale ostatecznie w 1949 r. wrócili do ukochanej stolicy, gdzie żyli, ciesząc się wnukami i prawnukami.

– opis ze strony Wydawnictwa AA –

 

Gorącym orędownikiem wspomnień o rodzicach jest ich syn, ks. Stanisław Maciej Kicman, który poprowadzi spotkanie.

 

Po spotkaniu zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „Rzeź Woli” w reżyserii Rafała Geremka, 2017, 48 min.

Rzeź Woli. Akt Oskarżenia” w reżyserii Rafała Geremka to film dokumentalny przedstawiający największą masakrę ludności cywilnej dokonaną przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przez 3 dni zamordowano ponad 40 tysięcy mieszkańców jednej z dzielnic Warszawy. W filmie zobaczymy najbardziej wstrząsające relacje. Poznamy również powojenną historię Heinza Reinefartha, który był sprawcą tej i wielu innych zbrodni w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie został on burmistrzem miasteczka Westerland i posłem, nigdy nie poniósł odpowiedzialności za zbrodnie. W 2014 r. mieszkańcy tego miasteczka postanowili ufundować tablicę pamiątkową poświęconą Powstaniu Warszawskiemu i mówiącą o zbrodniach popełnionych przez Reinefartha. Zawisła ona na budynku ratusza a napis brzmi „Zawstydzeni pochylamy się nad ofiarami z nadzieją na pojednanie”. Relacje świadków uzupełniane są wypowiedziami Piotra Gursztyna – historyka i autora książki „Rzeź Woli” oraz Phillipa Martwego – autora książki „Sprawa Reinefartha”. Film ilustruje grafika komputerowa i animacje, które w zamyśle autorów mają przybliżyć nam grozę tych tragicznych wydarzeń.

– opis ze strony TVP –

 

18 września (wtorek) godz. 18:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

#d7151a
Change this in Theme Options