Wernisaż wystawy strojów mody historycznej

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na wystawę pt. „W garderobie Madame Victorii Volter” autorstwa Małgorzaty Retkowskiej.

Wystawę można oglądać od 8 stycznia do 1 lutego 2019.
Uroczysty wernisaż wystawy, na którym autorka opowie o swoich eksponatach, odbędzie się w środę 16 stycznia o godz. 18:30 w Galerii Q Centrum Kultury Raszyn.

WSTĘP WOLNY

Wystawa „W garderobie Madame Victorii Volter” jest niekończącym się projektem, który przez estetykę mody historycznej ma na celu zwrócenie uwagi na ekologiczne aspekty degradacji środowiska naturalnego, spowodowanej nienasyconą konsumpcją współczesnego człowieka.
Wystawa to protest przeciwko współcześnie modnej byle jakości „epoki dresu”, brzydocie i tandecie widzianej na szarej ulicy. To protest przeciwko galopującej konsumpcji, która powoduje, że biliony ton, nikomu niepotrzebnych ubrań zatruwają nasze naturalne środowisko. Współczesny „owczy pęd” za modą, powoduje powolne konanie naszej Matki Ziemi.

Przystań tu na chwilę.

Zastanów się.

Pomyśl.

Ile może dać Ci szczęścia coś, co dawno uznałeś za śmiecia?

Up-cykling – radość z odzyskanej faktury, struktury, nieograniczonej ilości bezwartościowej dla innych tkaniny, unikatowych detali, wyrafinowanych aplikacji, ze skomplikowanej w splocie koronki…, to wszystko sprawi, że możesz poczuć się wyjątkowym artystą, tak jak czuję się ja, oddając swoje dzieła Twoim doznaniom estetycznym. W tej wystawie nie znajdziesz walki o rekonstrukcyjną koszerność guzika, ani sprzeczki o dominującą linię w danej dekadzie, nie znajdziesz też miejsca na kłótnie o szlachetność tkaniny… Mam jednak nadzieję, że potrafisz dostrzec jak piękny utraciliśmy Raj – dosłownie i w przenośni. Tyle chciałam powiedzieć Państwu materializując tęsknotę za utraconym pięknem. W mojej wyobraźni nic nie musi się zgadzać, co czyni mnie całkowicie twórczo wolnym człowiekiem.

Małgorzata Retkowska

 

EXCLUSIVE DESIGN BY Victoria Volter to marka, która została powołana do życia 5 sierpnia 2016 roku przez Małgorzatę Retkowską w hołdzie dla jej stryjecznego dziadka Tadeusza Woltera – warszawskiego, dyplomowanego artysty kaligrafa okresu Dwudziestolecia Międzywojennego, którego wojenne i powojenne losy do dzisiaj są nieznane. Logo marki zaprojektowała warszawska kaligraf Barbara Galińska, tworząc odręczny napis wzorowany na kroju pisma stworzonego przez Tadeusza Woltera.
Marka „Exclusive Design by Victoria Volter” to połączenie twórczości artystycznej zainspirowanej modą historyczną z wykorzystaniem surowców wtórnych i up-cyklingu , nadającej ubraniom drugie, kostiumowe życie. Małgorzata Retkowska, pod pseudonimem Victoria Volter, projektuje kostiumy teatralne, filmowe i okazjonalne.
Kolekcja „Exclusive Design by Victoria Volter” składać się będzie ze stu kostiumów kobiecych, a w przyszłości też męskich, inspirowanych modą historyczną, oznaczonych metkami z logo projektantki i rokiem powstania inspiracji.

A oto kilka przykładów:


1913 – suknia dzienna, spacerowa typu tuba w najmodniejszym kolorze tamtego sezonu łososiowo-herbacianym, z ogromnym kapeluszem – współistnienie atłasowej, wypłowiałej od słońca zasłonki z odpadami herbacianej, sztucznej koronki z wiejskiego targu i tiulu, w połączeniu z ekskluzywnym współczesnym kapeluszem zdobionym sztucznymi kwiatami i sztucznym, tiulowym workiem do prania bielizny.


1905 – suknia wieczorowa w stylu Heleny Modrzejewskiej – współistnienie 17 metrów dwóch różnych rodzajów koronek z wiejskiego targu i niezwykle drogą, współczesną pasmanterią, a także z biżuterią wykonaną z kamieni z półszlachetnych czeskiej firmy Jablonex z lat 80-tych. Suknia inspirowana modelem z „Tygodnika Mód i Powieści” z 1905 roku.

MAŁGORZATA RETKOWSKA – menadżer kultury, pedagog wykorzystujący w pracy formy art-terapii, dyplomowany nauczyciel plastyki i techniki, grafik, projektant, koordynator, rekonstruktor, scenarzysta i reżyser, twórca widowisk rekonstrukcyjnych i widowisk teatralno-historycznych.
Założycielka pierwszej w Polsce Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej, właścicielka Agencji Artystycznej „Retro-Pasje” oraz Wypożyczalni Strojów i Mundurów Retro.

W 2012 roku była nominowana przez Starostę Powiatu Mławskiego do Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Nagrodzona wieloma nagrodami przez środowiska harcerskie, kombatanckie, seniorów i mieszkańców miasta Mława. W roku 2013 na wniosek dziennikarzy radiowych znalazła się w „Złotej Dziesiątce Kobiet Sukcesu Mazowsza” za swoją działalność społeczną połączoną z edukacją teatralną na podłożu historycznym. W głosowaniu Internautów otrzymała trzecie miejsce. Wielokrotnie nagradzana przez dyrektorów placówek oświatowych. W roku 2009 została nagrodzona finansową Nagrodą Burmistrza Miasta Mławy za działalność na rzecz kultury. Przez różne środowiska społeczne i artystyczne była trzykrotnie nominowana do Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Wraz z GRH LC, jako rekonstruktor i aktor niezawodowy, zagrała w wielu filmach, a liczebność rekonstruktorów cywilnych z jej grupy, biorących udział w produkcjach, wynosiła od kilku osób do ponad 150. Były to filmy : „Historia Roja”, „Bitwa Warszawska 1920”, „Stawka większa niż śmierć”, „Miasto ’44”, „Kamienie na Szaniec”, „Trzy grzyby w barszcz”, „Mława – miasto Pogranicza”, „Piaśnica – ból pamięci”. Była koordynatorem udziału GRHLC w ponad 100 rekonstrukcjach w Polsce w Mławie, Modlinie, Przemyślu, Lubinie, Gdańsku, Warszawie, Przasnyszu, Ludwikowicach Kłodzkich, Helu i innych. Pomysłodawca, reżyser i współtwórca (w latach 2008-2011) widowiska historycznego “Nalot Bombowy na Mławę 1939”, w którym w 2011 roku do roli aktorów zaangażowała ponad 180 mieszkańców Mławy i okolic, a widowisko oglądało na żywo ponad 10 000 osób i kilkadziesiąt tysięcy on-line na całym świecie.

Od 2014 roku scenarzysta i reżyser największej polskiej rekonstrukcji poświęconej ludności cywilnej, która co roku odbywa się w Muzeum Przejściowym „Dulag 121” w Pruszkowie. W roku 2018 udział w rekonstrukcji wzięło prawie 600 osób, w tym 350 uczniów z powiatu pruszkowskiego, z którymi Małgorzata Retkowska prowadziła warsztaty. Jednym z ostatnich sukcesów jest organizacja plenerowego wydarzenia historycznego poświęconego realiom życia Polaków w latach 80-tych XX wieku. Podczas eventu „Za czym kolejka ta stoi” przez kilka godzin 100 rekonstruktorów animuje publiczność w perfekcyjnie odtworzonych sklepach i instytucjach z okresu Polski socjalistycznej. Realia są odtworzone tak wiernie, że uczestnik wydarzenia ma odczucie, że przeniósł się 40 lat wstecz.

W 2011 roku, Małgorzata Retkowska została wybrana na wiceprezesa Stowarzyszenia Samorządowych Instytucji Upowszechniania Kultury „Dla Kultury”. Podczas pięciu lat pracy na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Mławie organizowała ok. 150 imprez rocznie z każdego gatunku sztuki. Jej praca w zakresie kultury, edukacji artystycznej i integracji społecznej jest szeroko ceniona w środowisku. Jest doświadczonym pedagogiem z ponad 25-letnim stażem pracy na wszystkich szczeblach edukacji artystycznej. Od 2012 roku pracuje i tworzy w Warszawie.

#d7151a
Change this in Theme Options