SIERGIEJ WOWKOTRUB GYPSY SWING QUARTET

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert kwartetu Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet w składzie:
Siergiej Wowkotrub /skrzypce/
Sebastian Ruciński /gitara/
Tomasz Wójcik /gitara/
Piotr Górka /kontrabas/

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas) – wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, muzycy współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej estrady. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.

Siergiej Wowkotrub – muzyk pochodzący z Ukrainy, od 1992 r. na stale mieszkający w Polsce. Jest absolwentem prestiżowego Konserwatorium Muzycznego im. P. Czajkowskiego w Kijowie w klasie skrzypiec prof. A. I. Bażenowa. Mimo rozpoczętych w Kijowie studiów doktoranckich na początku lat 90-tych zdecydował się wyjechać do Polski. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, Jerzego Koska, objął stanowisko skrzypka i dość szybko awansował na pierwsze skrzypce tejże orkiestry. Związany z Częstochową zawodowo i prywatnie, odnalazł w Polsce drugą Ojczyznę. Równolegle z karierą symfoniczną muzyk skutecznie rozwijał swoje zamiłowanie do muzyki synkopowanej. Jeszcze w konserwatorium uległ fascynacji jazzem tradycyjnym, słuchając nagrań Leonida Utiosowa, potem odkrył Stéphane’a Grappelliego i całe uniwersum skrzypcowego gypsy swingu. Jako jazzman swoje umiejętności doskonalił u Macieja Strzelczyka i Wojciecha Kamińskiego, później u Tima Kliphuisa. Pierwszy skład Siergiej Wowkotrub Trio (SWT) powstał w 2001 w Częstochowie, gdzie muzycy grający jazz tradycyjny działali niezwykle prężnie. W 2007 ukazała się pierwsza płyta SWT pt. „Happy Times”, na której Wowkotrub wraz z przyjaciółmi z zespołu: Andrzejem Nowickim i Danielem Pomorskim, odkrył swing lat 20 i 30-tych. W swoich interpretacjach standardów oraz własnych kompozycjach starał się połączyć piękno naturalnego, podobnego do ludzkiego głosu, czystego brzmienia skrzypiec z niepowtarzalnym klimatem Złotej Ery Swingu. Lata 20 – 30 XX wieku stanowią stale kontrapunkt jego muzycznych fascynacji i techniki wykonawczej. W jego wirtuozowskiej grze mocno są wyczuwalne emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Obszerny repertuar artysty stanowią standardy gypsy swingu inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Siergiej jest laureatem konkursów „Debiut w Jazzie Tradycyjnym” (Warszawa, 2005) oraz „Złotej Tarki” (OJM, Iława 2006). Został odznaczony Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę” Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Warszawa, 30.08.2010) oraz Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa, 24.09.2014). Współpracował z „Jazz Band Ball Orchestra” (Kraków), „Swing Workshop Wojtka Kamińskiego” (Warszawa), „Five O’Clock Orchestra” (Częstochowa), „Hot D’Jazz Trio” (Kraków), Joscho Stephanem (Mönchengladbach), Tim Kliphuis (Hilversum), Vano Bamberger (Franfurkt). Występował w kraju i za granicą (Niemczech, Hollandji, Francji, Belgii, Słowacji i Węgrzech). Brał udział w nagraniach płyt „Bix & Henryk” (2006), „Suita Nowoorleańska” (2007), wydał płytę swojego tria „Happy Times” (2007). a także kwartetu SWGSQ „Joseph, Joseph” (2013).

Sebastian Ruciński – gitarzysta, kompozytor i wykładowca w Małej Akademii Gitary w Myszkowie. Ma na swoim koncie sporo nagranych płyt zarówno jako muzyk sesyjny oraz jako autor muzyki lub aranżacji. Współpracował z wieloma uznanymi artystami min: Kasią Kowalską, Zbigniewem Wodeckim, Robertem Janowskim, Lorą Szafran, Kasią Moś, Kubą Sienkiewiczem, Andrzejem Poniedzielskim. Na stałe występuje w zespołach Elżbiety Adamiak, Piotra Rubika, Fragua, Chłop Polski i w pełni autorskim jazzowym PKS Trio. W ekipie SWGSQ realizuje swoje marzenie, jakim było granie i zgłębianie tajników gypsy swingu. Ten gatunek pokochał będąc jeszcze na studiach w Katowickiem Akademii Muzycznej. To właśnie gitarowy dorobek romsko-francuskich wirtuozów, był tematem jego pracy magisterskiej.

Tomek „Lufcik” Wójcik – gitarzysta, basista, kompozytor, nauczyciel. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się w wieku 13 lat, kiedy to u swojego dziadka na strychu znalazł starą gitarę i butelkę bimbru. Swoje dzieciństwo i okres młodości poświęcił licznym projektom muzycznym, większości których był założycielem, bawiąc się w ten sposób niezobowiązująco z muzyką.
Studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach były dla niego ogromną skarbnicą wiedzy, wzorców oraz upodobań muzycznych. Kontakt z ludźmi środowiska muzycznego stworzył dogodny klimat do dalszego rozwoju, kreatywności oraz pracy nad samym sobą. Studia muzyczne i praktyka estradowa istotnie ukierunkowały jego styl grania. W brzmieniu jego gitary i sposobie gry można odnaleźć inspiracje zaczerpnięte od takich muzyków jak Django Reindhart, Angelo Debarre, Bireli Lagrene, Stochello Rosenberg, Joe Satriani, Steve Vai, Brent Mason, Pat Metheny, Jim Hall, Joe Pass którzy istotnie wpłynęli na rozwój jego własnego stylu. Ta różnorodność źródeł muzycznych, z jakich czerpie muzyk oraz niezaspokojona ciekawość sprawiła, iż jego działalność muzyczna jest bardzo szeroka i zróżnicowana.
Obecnie współpracuje w jazzowym duecie gitarowym „2time6”, w projekcie „ShaleyesH”, „Dżem Dobry”, „Jedyne takie Trio” i wielu innych. Od 2006 roku wraz z Sebastianem Rucińskim szkolą młodych gitarzystów w założonej przez siebie „Małej Akademii Gitary” w Myszkowie. Szkoła ma na celu dostrzeganie i kształcenie młodych talentów.

Piotr Górka – kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Elżbietą Adamiak, Lorą Szafran, Andrzejem Poniedzielskim, Jerzym Filarem oraz z wieloma znanymi zespołami, m.in.: „Siergiej Wowkotrb Gypsy Swing Quartet”,”Siostry Matkowskie”, „Naked Mind”. Jako kontrabasista, związany jest również z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu oraz katowickim Teatrem KOREZ. Występował na prestiżowych festiwalach w wielu krajach, m.in. w Kanadzie, Argentynie, Chinach, Niemczech, Francji, Hiszpanii. Oprócz działalności muzycznej zajmuje się również managmentem gwiazd polskiej estrady.

9 maja (czwartek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bilety w cenie od 10 zł do 30 zł w sprzedaży od 30.04.2019 na portalu Biletyna.pl a także w recepcji CKR.

#d7151a
Change this in Theme Options