Qlturalne Kino CKR

Qlturalne KINO CKR logo

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na dramat „Oficer i Szpieg” /J’accuse/

Reżyseria: Roman Polański
Występują: Emmanuelle Seigner, Louis Garrel, Jean Dujardin
Produkcja: Francja
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 126 min.
Ograniczenie wiekowe: 12+
Dystrybutor: Gutek Film
Film prezentujemy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Film otrzymał wiele nagród i nominacji, m.in.:

MFF w Wenecji 2019 – Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) – Najlepszy film Roman Polański
MFF w Wenecji 2019 – Nagroda Specjalna – Nagroda Zielona Kropla (’Green Drop’) Roman Polański
MFF w Wenecji 2019 – Srebrny Lew – Wielka nagroda Jury Roman Polański
Cezar 2020 – Najlepszy reżyser Roman Polański
Cezar 2020 – Najlepsze kostiumy Pascaline Chavanne
Cezar 2020 – Najlepszy scenariusz adaptowany Robert Harris, Roman Polański

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów „Pianisty”. Epicki thriller „Oficer i szpieg” na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego. Na festiwalu w Wenecji film został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI i są to pierwsze od dekady laury dla polskiego twórcy na weneckiej imprezie.

„Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim.

Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii. Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.

26 października 2021 (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY ! z zachowaniem reżimu sanitarnego – sprawdź szczegóły

#d7151a
Change this in Theme Options