Qlturalne KINO CKR

Qlturalne KINO CKR logo

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na dramat historyczny pt. „Kamerdyner”.

Reżyseria: Filip Bajon
Obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Borys Szyc, Sławomir Orzechowski, Łukasz Simlat
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 150 min
Ograniczenie wiekowe: 12+

Film otrzymał m.in.:

Złote Lwy 2018
Srebrne Lwy – Filip Bajon
Złote Lwy – Najlepsza pierwszoplanowa rola męska Adam Woronowicz

Tofifest 2018
FROM POLAND. Konkurs Polski – Złoty Anioł Filip Bajon
Nagroda Publiczności – Filip Bajon

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.

Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Zachęcamy do lektury materiałów o filmie przygotowanych przez dystrybutora.

nextfilm1

26 lutego (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY
#d7151a
Change this in Theme Options