Qlturalne KINO CKR

Qlturalne KINO CKR logo

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na dramat pt. „Donbas„.

Reżyser: Siergiej Łoźnica
Występują: Valeriu Andriuţă, Evgeny Chistyakov, Georgiy Deliev, Vadim Dubovsky, Konstantin Itunin, Boris Kamorzin, Sergey Kolesov, Svetlana Kolesova
Kraj produkcji: Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 121 min
Ograniczenie wiekowe: 16+
Film prezentujemy w oryginalnej wersji językowej z napisami.

nagroda Cannes 2018
Przegląd Un Certain Regard – Najlepszy reżyser Siergiej Łoźnica

Media o filmie:
„Arcydzieło, chociaż musiałem zamykać oczy”
Mariusz Szczygieł

„Najlepiej wyreżyserowany film, jaki widziałem od paru miesięcy”
Błażej Hrapkowicz

„Łożnica doskonale operuje obrazem. Wbija go do głowy tak mocno, że trudno go się pozbyć. A jedocześnie jako wybitny dokumentalista pokazuje nam ludzi takimi, jakimi są”
Łukasz Adamski, wPolityce

„Łoźnica kreśli niewiarygodnie mocny portret okrucieństwa prorosyjskich separatystów i skołowanego społeczeństwa ulegającego coraz to bardziej wyrafinowanym formom terroru”
Janusz Wróblewski, Polityka

„Splot faktów i fikcji w „Donbasie” ma piorunującą siłę. Lawirując między rekonstrukcją wojennej codzienności a prezentowaniem jej w krzywym zwierciadle, reżyser osiąga rzadko spotykany w kinie poziom autentyzmu”
Sebastian Smoliński – Filmweb

„Najczarniejsza z możliwych komedii”
Filmaster

 

 

Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w swoim najnowszym filmie fabularnym w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech… Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Donbas” to opowieść o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów. O każdym z nas.

12 lutego (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !
#d7151a
Change this in Theme Options