Qlturalne Kino CKR

Qlturalne KINO CKR logo

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na film biograficzny pt. „Najlepsi z najlepszych„/ The Best of Men.

Reżyser: Tim Whitby
Występują: George MacKay, Bee Bee Sanders, Leigh Quinn, Eddie Marsan, Ben Owen Jones, Rob Brydon, David Proud, Niamh Cusack
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2012
Czas trwania: 90 min
Ograniczenie wiekowe: 12+

W 1944 roku inspirujący lekarz przybywa do szpitala w Stoke Mandeville i zmienia życie pacjentów i załogi tego miejsca. Pacjentami szpitala są sparaliżowani żołnierze, spisani na śmierć przez zaniedbania. Dr Guttman postanawia wprowadzić elementy sportu do ich rehabilitacji. Guttman odrzuca stary pogląd na paraliż i szybko wprowadza nowy system postępowania z pacjentami, który pozwala im odzyskać fizyczne siły i szacunek dla samych siebie. Piękna historia narodzin paraolimpiady i niedocenionego bohatera, który zmienił życie sparaliżowanych ludzi.

Ludwig Guttmann to niemiecki lekarz neurolog pochodzenia żydowskiego, urodzony w 1899 r. na Śląsku. Studiował medycynę we wrocławskiej Akademii Medycznej, a następnie sprawował funkcje lekarza i kierownika w Szpitalu Żydowskim we Wrocławiu przy ulicy Sudeckiej. W 1933 roku zabroniono mu leczenia nie-Żydów. Na początku 1939 wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Początkowo, jako obywatel niemiecki, nie mógł praktykować i zajmował się pracą naukową. W 1944 powierzono mu zadanie stworzenia oddziału dla paraplegików – inwalidów wojennych z drugiej wojny światowej, dla których opracował nowatorskie metody rehabilitacji. W 1948 roku, równolegle z igrzyskami olimpijskimi odbywającymi się w Londynie, dr Ludwig Guttmann zorganizował przy szpitalu w Stoke Mandeville zawody dla osób na wózkach, w których uczestniczyło 16 weteranów wojny. To było zapoczątkowanie idei igrzysk paraolimpijskich. W 1960 roku, podczas pierwszych igrzysk paraolimpijskich – w Rzymie papież Jan XII nazwał Guttmanna Pierre’em de Coubertinem igrzysk paraolimpijskich. W rozgrywkach wzięło udział 400 sportowców z 23 krajów. Za swoje zasługi profesor Guttmann otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej brytyjskiej. Zmarł w 1980 roku w Aylesbury w Wielkiej Brytanii.

4 grudnia (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !
#d7151a
Change this in Theme Options