Qlturalne Kino CKR

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na dramat pt. „The Florida Project” /The Florida Project/.

Reżyser: Sean Baker
Występują: Willem Dafoe, Brooklynn Prince, Valeria Cotto, Bria Vinaite
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 115 min
Ograniczenie wiekowe: 12+

Independent Spirit Awards
nominacje: Najlepszy Film | Najlepszy Reżyser

Gotham Awards
nominacje: Najlepszy Film | Najlepszy Aktor [Willem Dafoe] | Najlepsza przełomowa rola aktorska [Brooklynn Prince] | Nagroda Publiczności

British Independent Film Awards
nominacja: Najlepszy Międzynarodowy Film Niezależny

Hamburg Film Festival Nagroda Krytyków
Cannes Film Festival (maj 2017) | Toronto International Film Festival (wrzesień 2017)
Zurich Film Festival (wrzesień 2017) | New York Festival (październik 2017)
London Film Festival (październik 2017) | American Film Festival (październik 2017)
Stockholm International Film Festival (listopad 2017)

Pełna niesamowitej energii, chwytająca za serce, zabawna i wzruszająca historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie – Disneylandu. Okrzyknięty przez krytykę najpiękniejszym filmem roku i uwielbiany przez widzów, jeden z faworytów tegorocznego wyścigu o oscarowe statuetki.

Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, wściekle liliowy budynek przypominający kiczowaty pałac z bajki. Mała rozrabiaka, razem ze swoją zbuntowaną mamą, Halley, układają sobie życie w niezwykłym miejscu, w którym przyszło im mieszkać. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie podejmuje Halley, by opłacić pokój w motelu na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu.

Film Seana Bakera buzuje energią dzięki niesamowitym aktorom. Bria Vinaite, znaleziona przez reżysera na Instagramie i sześcioletnia Brooklynn Prince to prawdziwe odkrycia ostatnich lat. Zdaniem krytyków obie mogą spodziewać się nominacji do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, a jeśli przewidywania dziennikarzy okażę się trafne, Brooklynn Prince zostanie najmłodszą nominowaną w historii. Ogromne szanse na pierwszą w swojej karierze statuetkę Oscara ma również fenomenalny w roli menedżera motelu Willem Dafoe.

Równie mocno co aktorzy, zachwyca warstwa wizualna. Sean Baker wspólnie z operatorem Alexisem Zabem sięgnęli po klasyczną taśmę filmową 35 mm. Zdjęcia mają fenomenalną głębię, intrygują bogactwem planów i paletą kolorystyczną. Niczym powieść obrazkowa budują narrację, która pomaga prowadzić widza przez świat najsłodszych dziecięcych snów i marzeń.

The Florida Project” to film, który nie znika z głowy ani tydzień, ani pół roku po seansie. Już zawsze zostaje gdzieś w oddali – jak górujący nad lokalną panoramą disneyowski zamek. Po pokazie na festiwalu w Cannes recenzent LA Times napisał, że to prawdopodobnie najlepszy film, jaki zobaczycie w tym roku.

25 września (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

 

#d7151a
Change this in Theme Options