Qlturalne KINO CKR

Qlturalne KINO CKR logo

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na dramat pt. „Ciało / Body„.

Reżyser: MAŁGORZATA SZUMOWSKA
Występują: JANUSZ GAJOS, MAJA OSTASZEWSKA, ADAM WORONOWICZ, JUSTYNA SUWAŁA
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2015
Czas trwania: 89 min
Ograniczenie wiekowe: +16

Film otrzymał wiele nagród, m.in.:
Srebrny Niedźwiedź 2015: Najlepszy reżyser – Małgorzata Szumowska
Orzeł 2016: Najlepszy film – Małgorzata Szumowska, Najlepsza główna rola męska – Janusz Gajos, Najlepsza główna rola kobieca – Maja Ostaszewska, Najlepsza reżyseria – Małgorzata Szumowska
Złote Lwy 2015: Nagroda Specjalna – Gwiazda gwiazd Elle – Maja Ostaszewska, Nagroda Organizatorów Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą – Małgorzata Szumowska, Najlepszy film – Małgorzata Szumowska, Najlepsza pierwszoplanowa rola męska – Janusz Gajos, Najlepszy debiut aktorski – Justyna Suwała, Najlepszy dźwięk – Kacper Habisiak, Marcin Jachyra, Marcin Kasiński.
Europejska Nagroda Filmowa 2015: Nagroda publiczności – najlepszy film europejski – Małgorzata Szumowska, Najlepszy europejski montażysta roku – Jacek Drosio

Nowy film Małgorzaty Szumowskiej, autorki głośnych i wielokrotnie nagrodzonych na świecie „33 scen z życia”, „Sponsoringu” i „W imię…”, za który reżyserka otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie.

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

„Body/Ciało” to prosta i zdawać się może naiwna historia, momentami sentymentalna. O taką historię nam chodziło. Coś zrozumiałego i jasnego. Po co? Po to, żeby skupić się na tym JAK ta historia ma być opowiedziana, bo współczesne kino to język, jakim opowiadasz. Prawie wszystko zostało już powiedziane i te straszne, i te przekraczające, i te piękne treści.
Chcemy opowiedzieć naszą historię z dystansem, z inteligentną ironią, a przede wszystkim z humorem. „Body/Ciało” to momentami czarna komedia. Każdy szczegół jest tu ważny. To jaki kostium będzie nosić Anna i Prokurator, jak będą chodzić? Szybko czy wolno jeździć samochodem? Ten film powstanie na detalach, na wyśmienitej grze aktorskiej Gajosa i Ostaszewskiej otoczonych grupą naturszczyków, choćby młodych dziewczyn grających anorektyczki, w tym Justynę.
Ten film musi opowiedzieć o absurdzie życia, jego pięknie, brzydocie, ale nade wszystko absurdzie. Bo nie mamy wpływu na życie, ono kieruje nami, często najdziwniejszymi ścieżkami.
„Body/Ciało” to również opowieść o ciele, o stosunku do ciała, o relacji z nim. Z tym ciałem już starym, z tym młodym, które chce być inne, jest nielubiane przez właściciela, o ciele, które już odeszło i jest tylko  skorupą, o ciele astralnym, w które wierzy Anna. To również opowieść o kraju, o Polsce, która też jest jakimś symbolicznym „ciałem”. Miejscem, po którym chodzimy, które kochamy lub nie znosimy, plujemy na nie lub je wywyższamy.
Cały drugi plan: szpital psychiatryczny, sąd, zakład fryzjerski, towarzystwo spirytystyczne, terapia anorektyczek, sąsiedzi, sklep spożywczy, to rys dokumentalny naszej opowieści, to właśnie Warszawa i Polska.
To opowieść o samotności człowieka, również o samotności we współczesnej Polsce, gdzie religia zdewaluowała się i ludzie szukają własnych ścieżek duchowych z lepszym bądź gorszym skutkiem.

– Małgorzata Szumowska –
kinoswiat

7 listopada (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !
2
#d7151a
Change this in Theme Options