Qlturalne kino CKR

Qlturalne KINO CKR logo

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na polski komediodramat biograficzny pt. „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.

Reżyseria: Maria Sadowska
Scenariusz: Krzysztof Rak
Obsada: Magdalena Boczarska, Piotr Adamczyk, Justyna Wasilewska, ż Eryk Lubos, Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Borys Szyc, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik, Artur Barciś
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 117 min
Ograniczenie wiekowe: +16

Film nominowany do nagrody Złote Lwy 2017. Zdobył dwie nagrody w konkursie Wisła („Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Rosji”).

Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.
Sztuka kochania” to film opowiadający historię Michaliny Wisłockiej, kobiety, która dokonała niemożliwego, szeroko otwierając drzwi polskich sypialni. Rozprawiając się z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, Wisłocka zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju. Wszystko za pomocą jednej książki.

Losy Michaliny śledzimy na trzech różnych etapach jej życia, które doprowadziły ją do napisania i wydania „Sztuki kochania”. Lata 40, powojenna Polska, Michalina kończy właśnie studia medyczne. Pochłonięta nauką, rozpoczyna swoją przygodę z medycyną. W tym samym czasie jej życie osobiste przybiera zupełnie niespodziewany kierunek. Po wojnie spotyka swoją najlepszą przyjaciółkę z młodości Wandę. Postanawiają zamieszkać razem, wraz z mężem Michaliny Stachem. Ich relacja z dnia na dzień coraz bardziej się zacieśnia. Z tego nieoczywistego związku trojga ludzi na świat przychodzi dwoje dzieci: Krysia i Krzyś. Z pozoru szczęśliwe rodzinne życie powoli zaczyna się kruszyć, emocje biorą górę, a drogi Wandy, Stacha i Michaliny rozchodzą się w trzech różnych kierunkach. Lata 50, stalinowska Polska. Michalina Wisłocka, lekarz ginekolog, zdobywa coraz większe doświadczenie w pracy z pacjentami. Podejmuje też pierwszą próbę edukacji seksualnej polskiego społeczeństwa, co w ówczesnych czasach jest bardzo dużym wyzwaniem. Latem Michalina wyjeżdża do Lubniewic, gdzie w ośrodku wczasowym sprawuje pieczę nad kuracjuszami. Tam poznaje Jurka, mężczyznę, który na zawsze pozostanie w jej sercu. To właśnie Jurek pokazuje jej, co oznacza prawdziwa miłość, dzięki niemu Michalina przeżywa pierwszy orgazm. Romans otwiera jej oczy na miłość, seks oraz powiązaną z nimi intymność. Jurek jako pierwszy namawia Michalinę do napisania książki, która pomogłaby zrozumieć ludziom, że kluczem do udanego związku i życia intymnego jest przede wszystkim zrozumienie potrzeb drugiej osoby. Lata 70, Polska Rzeczpospolita Ludowa. Michalina Wisłocka jest już uznaną lekarką, do której gabinetu ustawiają się kolejki pacjentek. Pomaga im poznać własne ciało oraz rozwiązywać problemy z brakiem zrozumienia w związkach. Na jej życiowej drodze pojawia się Tereska, młoda redaktorka, która ponownie namawia Michalinę do wydania książki. Razem podejmują trudną walkę z partyjnymi dygnitarzami oraz cenzurą, aby „Sztuka kochania” ujrzała światło dzienne. Poradnik latami blokowany jest przez Komitet Centralny, jednak dzięki interwencji pacjentek Wisłockiej oraz jej wytrwałości w dążeniu do celu w końcu zostaje wydany w 1976 roku. „Sztuka kochania” wyprzedaje się w zaskakującym tempie, stając się absolutnym bestsellerem. Przez lata sprzedana została w 7 mln egzemplarzy, czym pobiła nie tylko nakład „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, lecz także Biblii.

nextfilm1

26 września (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !
sztuka kochania
#d7151a
Change this in Theme Options