Poranek filmowy

Centrum Kultury Raszyn zaprasza
na poranek filmowy dla dzieci pt. „Baśnie i Bajki Polskie„.

Wyświetlimy 6 odcinków po 13 minut każdy. Będą to bajki z pierwszej serii cyklu zrealizowanego na zamówienie Programu 1 Telewizji Polskiej S.A.

Szklana góra, reżyseria Jacek Adamczak
Lodowa góra, reżyseria Robert Turło
Dwanaście Miesięcy, reżyseria Zbigniew Kotecki
Bazyliszek, reżyseria Andrzej Kukuła
O królewnie zaklętej w żabę, reżyseria Robert Turło
Krawiec Niteczka, reżyseria Andrzej Gosieniecki

Czołówka serii:
Reżyseria, scenariusz, plastyka, animacja, zdjęcia: Robert Turło
Muzyka: Marek Kuczyński
Produkcja: TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.
Producent, dystrybutor: Telewizja Polska S.A.

Otwarta, autorska formuła serialu, pozwala na twórczą i atrakcyjną dla współczesnego dziecka interpretację filmową baśni, bajek i legend Polskich. Każdy z odcinków serii, zrealizowany jest w innej stylistyce i innej estetyce. Tradycja i współczesność przeplatają się, dzięki temu dziecko otrzymuje do wyboru taką propozycję animacji, która pozostając wierna oryginałom literackim w warstwie fabularnej, jednocześnie zaprasza dziecko do poznania różnych konwencji filmowych opowieści.

„/…/ Koncepcja animacji, oparta na zabawie konwencjami gatunkowymi, bazująca na komizmie sytuacyjnym, charakterologicznym i językowym, niejednokrotnie polegająca na ujawnianiu zaskakujących sprzeczności, okazała się dobrym pomysłem na ekranizację dobrze już znanych bajek. Dzięki temu nabrały one nieco innego, świeżego blasku. A to, co było ‘dawno, dawno temu’ czy ‘za górami, za lasami’, okazało się nie takie odległe i nie takie dalekie. I choćby, dlatego warto te bajki obejrzeć… i może jeszcze z tego powodu, że – jak napisał dawno, dawno temu Adam Mickiewicz: ‘świat ten jest (przecież) czystą bajką!’/…/”.
Fragment recenzji Iwony Grodź w Akademii Filmowej

Od 2005 roku filmy z serii „Baśnie i Bajki Polskie” zostały sprzedane przez Telewizję Polską S.A. do ponad 40. krajów. Filmy z serii I i II „Baśnie i Bajki Polskie” zdobyły do tej pory 39 nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych i krajowych, w tym tak prestiżowe nagrody jak: Złota Panda dla filmu „Krawiec Niteczka” /2007/, Nagrodę Specjalną „Remi” Jury dla filmu „O królewnie zaklętej w żabę” /2007/, Bronze Cairo dla filmu „Krawiec Niteczka” /2007/, Platynowe „Remi” dla filmu „Dwanaście miesięcy” /2006/, Bronze Cairo dla filmu „O królewnie zaklętej w żabę” /2006/ czy Światowy Złoty Medal dla filmu „Lodowa Góra” /2005/.

23 kwietnia (niedziela) godz. 13:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

 

O królewnie zaklętej w żabę

W pewnym królestwie, Król Sędziwy postanawia oddać koronę jednemu z trzech synów. Nie może się zdecydować jednak któremu, wiec pyta o rade senatorów. Ci wpadają na pomysł, aby królewiczów ożenić i przekazać koronę temu, którego żona będzie najlepsza. Oczywiście każdy z senatorów, ma na myśli swoją córkę. Wybucha kłótnia. Król prosi o radę Astrologa. Ten każe Królewiczom strzelać z łuku i poszukać żony tam, gdzie strzała upadnie. Strzała Królewicza Młodego upada na bagnach obok żaby. Ku zdziwieniu Królewicza, żaba oświadcza, że jest zaklętą królewną. Królewicz zabiera ją do pałacu. Teraz kandydatki na żony czekają trzy próby: muszą utkać dywanik, ugotować pierogi i zaprezentować się Królowi Sędziwemu w sukniach balowych. Królewicz Młody jest przekonany, że jego wybranka nie poradzi sobie z próbami. Jednak na pomoc żabie przychodzi Wróżka.

Scenariusz: Ewa Jabłońska (na motywach bajki Antoniego J. Glińskiego pt. O królewnie zaklętej w żabę)

Krawiec Niteczka

W miasteczku Trajdarajda mieszka Krawiec Niteczka. Pewnego dnia dowiaduje się od Cyganki, że zostanie królem. Wyrusza więc na spotkanie swojego losu. Po drodze spotyka Stracha na Wróble i odtąd wędrują już razem. W końcu przybywają do miasta, nad którym ciągle pada deszcz. Królewna obiecuje swoją rękę i królestwo temu, komu uda się zaradzić nieszczęściu. Krawiec Niteczka widzi, że to z powodu wysokiej zamkowej wieży, której iglica rozdarła i trzyma ogromną chmurę nad miastem ciągle pada. Każe przynieść wszystkie drabiny, bierze igłę i nici, wspina się pod niebo i zaszywa dziurę w chmurze. Odtąd znowu nad miastem świeci słońce, a w nagrodę Krawiec Niteczka poślubia królewnę i zostaje królem.

Scenariusz, dialogi : Hieronim Neumann (na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego)

Lodowa góra

Film animowany dla dzieci młodszych zrealizowany na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego pt. „O Królewnie Marysi, o Czarnym Łabędziu i o lodowej górze”.  Marysia jest bardzo złą i kapryśną królewną. Dla zdobycia sznura pereł, który kazała zrobić z łez Zuzi, a który uniosły w przestworza ptaki, chce poślubić królewicza z pałacem w chmurach. Kiedy żaden z kandydatów jej nie odpowiada, postanawia wybrać łabędzia, oczywiście tego, który ładniej zaśpiewa. Za karę Czarny Łabędź zabiera ją na lodową górę. Ma być tam tak długo, aż zrozumie, jak bardzo jest zła.

Scenariusz, dialogi: Aniela Lubieniecka (na motywach baśni Kornela Makuszyńskiego pt. Bajka o królewnie Marysi, o Czarnym Łabędziu i o lodowej górze)

Dwanaście miesięcy

Zuzia mieszka z Macochą i jej córką Rózią. Pracuje ciężko od świtu do nocy. Macocha jednak postanawia pozbyć się jej z domu i wysyła Zuzię zimą do lasu po fiołki i poziomki. Na polanie w lesie Zuzia poznaje Dwanaście Miesięcy. Grudzień spełnia jej prośbę i ku zdziwieniu Macochy, Zuzia wraca do domu z fiołkami i poziomkami. Macocha wysyła Zuzię po złoto. Kiedy Zuzia przynosi złoto, postanawia, że następnym razem Rózia pójdzie do braci Miesięcy i przyniesie jeszcze więcej złota. Rózia obraża Grudnia i jego braci. Chciwość Macochy i jej córki zostają ukarane. Chrust od Grudnia zamienia się w węże. Macocha i Rózia uciekają, a Zuzia sama zaczyna gospodarzyć w ojcowej chacie.

Scenariusz, dialogi : Monika Chybowicz-Brożyńska, Zbigniew Kotecki (na motywach baśni Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach)

Bazyliszek

Halszka i Maciek, wbrew zakazowi ojca, kowala Ostrogi, wchodzą do ciemnej piwnicy. Okazuje się, że mieszka w niej bazyliszek, smok, który zamienia wzrokiem swoje ofiary w kamienne posągi. Na pomoc dzieciom spieszy Ostroga i mieszkańcy miasta. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera ich Czarodziej. Ostroga ubiera lśniącą jak lustro zbroję i idzie ratować dzieci. Dzięki podstępowi uwalnia je, a bazyliszek po spojrzeniu w swoje odbicie w zbroi Ostrogi, zamienia się w kamienny posąg.

Scenariusz, dialogi: Ewa Jabłońska (na motywach baśni Artura Oppanna)

Szklana Góra

Jędrek dowiaduje się od Starego Kruka, o złym Czarnoksiężniku, który na szklanej górze więzi piękną Królewnę. Postanawia pospieszyć jej na ratunek. Kiedy dowiadują się o tym jego starsi bracia, Jan i Antoni postanawiają, pierwszy dla sławy, drugi dla skarbów, że to oni zdobędą szklaną górę. Jednak nie udaje im się pokonać mocy Czarnoksiężnika. Wtedy Jędrek bez wahania wyrusza na szklaną górę. Nie dla sławy, ani dla zaklętych w szkle skarbów, ale po to, by uwolnić Królewnę. Zabiera ze sobą czarodziejskie szpony, które zdobył w walce z Czarnoksiężnikiem, gdy uratował małą Jaskółkę, jedyną przyjaciółkę uwięzionej Królewny. W drodze na szczyt szklanej góry pomagają mu zaprzyjaźnione ptaki. Jędrek dzielnie staje do walki z Czarnoksiężnikiem i w końcu pokonuje go promieniem słońca odbitym od bryły szkła. Królewna i jej dwór odzyskują wolność, a szklana góra zapada się pod ziemię. W podziękowaniu za odwagę, Kanclerz ofiaruje Jędrkowi rękę Królewny, jednak Jędrek, nie chce ani Królewny za żonę, ani władzy nad jej królestwem. Postanawia wrócić do domu, do matki i do swoich skrzydlatych przyjaciół.

#d7151a
Change this in Theme Options