Koncert z okazji 210. rocznicy Bitwy pod Raszynem

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert z okazji 210. rocznicy Bitwy pod Raszynem

Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova

Marta Zalewska – skrzypce
Marta Piórkowska – fidel
Joanna Nogal – fidel
Karolina Koślacz – viola da gamba
Przemysław Bychawski – puzon
Krzysztof Owczynik – flet, krumhorn, kierownik artystyczny

Soliści:
Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran
Grzegorz Zychowicz – bas
Cezary Nowak – recytacje

Ewelina Siedlecka- Kosińska – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny oraz w klasie śpiewu prof. Bożeny Betley. Jest laureatką konkursów wokalnych m.in. : II nagrody w IX Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego (2010), I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermunde ( 2011), nagrody specjalnej za wykonanie „I pieśni muezina szalonego” Karola Szymanowskiego na XIV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. (2011), III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium” (2013).

Wystąpiła w następujących spektaklach operowych: St. Moniuszko „Loterya”, St. Moniuszko- A. Mickiewicz „Dziady- Widma” , H. Purcel „Dydona i Eneasz” , J. A. Hasse- oratorium „Pielgrzymi do grobu pańskiego” Jako chórzystka i solistka współpracowała z Chórem Warszawskiej Opery Kameralnej, Capella Corale Varsaviana oraz Chopin Vocal Consort, a także z zespołami muzyki dawnej: Il Tempo, Ars Nova, Sabionetta, Trombastic, Orkiestra Złotego Wieku, Dekameron, La Tempesta z Warszawy oraz Capella all’Antico z Zamościa.
Była gościem 53 Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Warszawska Jesień, I Festiwalu Młodych Kompozytorów „Chopin Transgresje”, Festiwalu „Forum Musicum”, Festiwalu „Dni Polskie w Rosji”, Warszawskiego Festiwalu Chóralnego „Na Królewskim Trakcie”, XX Festiwalu Muzyki Dawnej, cyklu koncertów „Mazowsze w Koronie”, XI Festiwalu Muzyki Dawnej Anima Musica w Gdyni, Gdańskiego Festiwalu Muzycznego oraz Festiwalu Muzyki Dawnej w Katalonii. Jako skrzypaczka i wokalistka koncertowała na wielu scenach m.in. : w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Kolonii, Wrocławiu, Olsztynie, Łodzi, Gdańsku, w Sali Kongresowej w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w „Galerii Orskiego” w Zakopanem. Od grudnia 2010 roku współtworzy cykl „Poranki dla dzieci” organizowany przez Polskie Radio i Radiową Trójkę w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncerty te są rejestrowane i transmitowane przez program Trzeci Polskiego Radia. Od 2011 roku jest członkiem zespołu muzyki dawnej „Sabionetta”, z którym w 2013 roku nagrała płytę ” Podobieństwo Żywota Krześcijańskiego” z polską muzyką renesansową, nominowaną do nagrody „Fryderyki 2014”. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury. Od 2015 roku jest artystką Chóru Filharmonii Narodowej.

Grzegorz Zychowicz – studia wokalne ukończył w 1993 w Akademii muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Edmunda Kossowskiego. W 1991 otrzymał nagrodę specjalną za wykonanie pieśni na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Artystycznej w Warszawie, a dwa lata później został zaproszony do udziału w Koncercie Roku Ministerstwa Kultury i Sztuki dla najlepszych studentów i laureatów konkursów muzycznych pod patronatem Witolda Lutosławskiego. W 1992 debiutował w oratoryjnej partii Józefa z Arymatei w La Passione di Jesu Christo Nostro Signore Antonia Caldary.Od 1992 jest Solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą odbył wiele zagranicznych tourne m.in. po Niemczech, Francji, Hiszpanii, Danii, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Rosji, Japonii i Libanie. Brał udział w polskiej prapremierze L’Alceste Jean Baptisty Lullyego w rolach: Lycomedesa i Charona oraz Ismernora w prapremierze Tancrede Andre Campry pod dyrekcją Jean Claude’a Malgoire’a na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej.Występował z czołowymi polskimi zespołami muzyki dawnej: Ars Nova, Il Tempo, Trombastic, MACV. Uczestniczył w premierowych nagraniach Pieśni Kaliope słowieńskiej Krzysztofa Klabona z zespołem Trombastic i nowoodkrytych dzieł Marcina Mielczewskiego i Kaspara Förstera Juniora z zespołem Il Tempo oraz serii “Opera Omnia” dla Fundacji pro musica camerata. W 1993 uczestniczył w polskich przedstawieniach premierowych opery Raj Utracony Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Warszawie, w której wykonywał partię Chrystusa. Wykonał również solową partię basową Requiem dla mojego przyjaciela Zbigniewa Preisnera w nagraniu CD oraz w prawykonaniach (1998 w Warszawie, 1999 w Londynie).

Cezary Nowak – aktor teatralny, telewizyjny i dubbingowy. Występował w teatrach: Dramatycznym w Słupsku, Studyjnym ’83 w Łodzi, Nowym w Łodzi, Rozmaitości w Warszawie, Na Woli w Warszawie, Powszechnym w Radomiu, Adekwatnym w Warszawie, brał udział w serialach telewizyjnych m.in. Boża podszewka, Klan. Współpracuje jako recytator z warszawskimi zespołami muzyki dawnej Ars Nova, Trombastic, Canor Anticus.

Ars Nova – warszawski zespół instrumentów dawnych istnieje od 1981 r., kierują nim Krzysztof Owczynik i Jacek Urbaniak. Ars Nova specjalizuje się w muzyce polskiej i europejskiej XIII-XVI w. Zespół ma w dorobku ok. 700 koncertów w kraju i za granicą, 25 CD, w tym pierwsze wykonania muzyki staropolskiej i nagrania dzieł wszystkich Mikołaja z Radomia, Piotra z Grudziądza, Cypriana Bazylika, Sebastiana Klonowica. Zespół wykonuje też utwory współczesne na instrumenty dawne i artystyczne opracowania muzyki ludowej – mazowieckiej i kurpiowskiej. Z zespołem współpracowali m.in. Andrzej Hiolski, Zofia Rysiówna, Łucja Prus, Wojciech Siemion, Gustaw Holoubek, Teresa Budzisz – Krzyżanowska, Jerzy Zelnik, Jerzy Artysz, Jadwiga Rappè, Olga Pasiecznik, Dariusz Paradowski, Anna Mikołajczyk, Apolonia Nowak. Ars Nova otrzymała nagrody Polskiego Radia, nagrodę fonograficzną Fryderyk i odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Informacje o zespole: www.arsnovapolonia.eu

28 kwietnia (niedziela) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn,
Al. Krakowska 29A

Bezpłatne bilety wstępu do pobrania ze strony Biletyna.pl lub w recepcji CKR od 24 kwietnia.

#d7151a
Change this in Theme Options