Koncert pieśni pasyjnych

17 marca o godzinie 18.30 zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Wieczory czwartkowe. Zabawy przyjemne i pożyteczne”. Gościem Marioli Orłowskiej będzie Adam Strug.

Wieczory czwartkowe to wyjątkowy klimat i ciekawi goście. 17 marca w Austerii Mariola Orłowska porozmawia z Adamem Strugiem – śpiewakiem, instrumentalistą, autorem piosenek, poetą, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, producentem i kuratorem muzycznym. Podczas wydarzenia na lirze korbowej zagra Hipolit Woźniak.

Imponujący liczbą i kunsztem zbiór pieśni wielkopostnych zawiera dzieła najważniejszych polskich poetów i kompozytorów – od średniowiecznych anonimów po wiek XIX. Pod strzechy pieśni owe trafiały via Kościół, a zmodyfikowane zgodnie z plemienną muzykalnością Polaków przetrwały do naszych czasów. Poza skodyfikowanymi mamy też pieśni endemiczne, występujące jedynie w regionach.

Podczas prowadzonego przez Adama Struga spotkania zaśpiewamy pieśni pasyjne w wariantach z Łomżyńskiego. W tej najbardziej na północny-wschód wysuniętej części historycznego Mazowsza, sąsiadują ze sobą wioski drobnoszlacheckie, włościańskie i kurpiowskie. Każda z nich wytworzyła przez wieki własny ryt muzyczny, w którym interpretowano starodawne pieśni kościelne niemalże do wczoraj.

Spotkania śpiewacze prowadzone przez Adama Struga mają charakter nieinwazyjny – prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają. Ten rodzaj śpiewu nazywamy naturalnym, tradycyjnym lub plemiennym. Formuła – poza zapoznaniem się z repertuarem – służy wydobyciu naturalnej siły i barwy głosu uczestników. W spotkaniach może uczestniczyć każdy niezależnie od stopnia wokalnych umiejętności.

Darmowe wejściówki do odbioru w Austerii od 11 marca oraz na biletyna.pl.

„Wieczory czwartkowe. Zabawy przyjemne i pożyteczne”

Gość: Adam Strug

17 marca (czwartek) godz. 18:30

Austeria – filia Centrum Kultury Raszyn, al. Krakowska 1

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

 

 

#d7151a
Change this in Theme Options