Koncert muzyki polskiej „Wszystko co nasze…”

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert muzyki polskiej pt. „Wszystko co nasze…” w wykonaniu zespołu Classic duo.

w składzie:
Joanna Radziszewska – Sojka, sopran,
Gajusz Kęska, fortepian.

Joanna i Gajusz to dwa odrębne temperamenty muzyczne, które łączy jedna, wspólna wrażliwość. Artyści poznali się na Krakowskiej Akademii Muzycznej gdzie przez pięć lat wspólnie pracowali nad repertuarem pieśniarskim i operowym dzięki czemu tworzą teraz spójny i harmonijny duet. Współpraca ta zaowocowała wieloma wspólnymi koncertami a także powstaniem Classic Duo.

Czas trwania koncertu: ok. 60 minut

Joanna Radziszewska – Sojka w 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. Moniki Swarowskiej – Walawskiej. W latach 2016/2017 studiowała śpiew w klasie Petera Kooij oraz Kathariny Rössner-Stütz na wydziale muzyki dawnej w Hochschule für Künste Bremen. Jest laureatką Trzeciego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium” 2016 w Poznaniu. Joanna koncertuje w Polsce i poza jej granicami z wieloma orkiestrami i zespołami muzyki dawnej. Artystka ma w swoim repertuarze zarówno dzieła barokowe jak i z epok późniejszych (kantaty, oratoria, opery i pieśni). Miała okazję występować pod batutą Marca Minkowskiego, Joshuy Rifkina, Rinalda Alessandriniego, Roberta Hollingwortha, Vincenta Dumestra z Le Poème Harmonique oraz Fabia Bonizzoniego wraz z La Risonanza. Artystka wielokrotnie występowała wraz z Capellą Cracoviensis. Pierwszym występem operowych artystki był udział w operze The Fairy Queen H. Purcella w 2010 roku ( kier. muz. Paul Esswood, reż. i insc. Przemysław Klonowski). W kwietniu 2016 roku zadebiutowała w roli Belindy w operze Dydona i Eneasz H. Purcella w Teatrze Wielkim w Poznaniu (kier. muz. Paul Esswood, reż. Daniel Stachuła). Artystka ma na swoim koncie także występ w Operze Krakowskiej w roli Barbariny z opery Wesele Figara W.A. Mozarta. We wrześniu 2016 roku wcieliła się w rolę Marzi w operze Arminio J. A. Hasse wraz z {OH!} Orkiestrą Historyczną. W marcu 2018 miała przyjemność zaśpiewać partię Megaclesa w operze A. Vivaldiego „L’ Olimpiade” pod batutą Rinalda Alessandriniego wraz z Wrocławską Orkiestrą Barokową w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W styczniu 2019 roku w ramach festiwalu OPERA RARA artystka wystąpiła w roli Oenone w operze „ Hypolyte et Aricie” Jean Philippe Rameau (reż. Sharon Minailo). Artystka interesuje się także wykonawstwem muzyki filmowej-biorąc udział w dziewięciu edycjach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, wykonywała muzykę z wielu kultowych produkcji filmowych, współpracując niejednokrotnie z samymi kompozytorami oraz wybitnymi dyrygentami.

Dr hab. Gajusz Kęska ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Prof. Andrzeja Pikula w roku 2002 z wynikiem celującym. W czerwcu 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie Prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie. Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie otrzymawszy w 2010 roku tytuł doktora sztuki i 2017 roku tytuł doktora habilitowanego prowadzi klasę fortepianu. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju (Małopolska Akademia Talentów w Łącku – od 2015 roku, Letnia Akademia Muzyczna, Kraków) i za granicą (Peru, Boliwia, Chiny). Jest także rokrocznie zapraszany jako „visiting professor” do Chin (Wydział Muzyczny, Ningbo Forreign Affairs School). Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, „Tydzień Talentów” w Tarnowie, Konkursie im. T. Żmudzińskiego, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski w Tel-Hai w Izraelu, „International Pacific Piano Competition" w Vancouver, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Ciutat de Mallorca”. Otrzymał prestiżowe stypendia, m. in.: Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Jűtting Stichting w Stendal, Maestro Hansa Vonk’a oraz Fundacji „Schumann-Schimmel van Outeren” w Holandii. Koncertuje jako solista i kameralista w prestiżowych salach koncertowych w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii, Chinach, Argentynie, Peru, Ekwadorze, Chile i Izraelu, a najważniejsze z nich to: Festiwal Chopinowski w Lipsku, Festiwal "Dni Polskie w Pradze", International Woche w Grazu (Austria), Recanti Auditorium w Tel-Avivie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Gateway Theater w Vancouver, Holland Music Session, Auditorio Forteza w Palma de Mallorca, Vriendenkrans Music Festival w Amsterdamie w Concertgebouw, Teatro Oriente, Festiwal „Semanas Musicales” we Frutillar, Auditorium Ricardo Palma w Limie, Teatro Sucre w Quito, Festiwal Iguazu en Concierto, Filharmonia Narodowa w Mińsku, Shanghai Music Festival. W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta z kompletem Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego wydana przez wytwórnię płytową DUX, która otrzymała Nominację do Fryderyka 2013, Nominację do nagrody ICMA 2013 oraz Nagrodę hiszpańskiego magazynu „Scherzo”.

13 listopada (środa) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w recepcji bądź na stronie biletyna.pl od 7.11 (czwartek) od godz. 9:00.

#d7151a
Change this in Theme Options