Koncert muzyki dawnej

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert muzyki dawnej pt. „Barokowy dialog skrzypiec” w wykonaniu

Agaty Sapiechy i jej gościa specjalnego Simona Standage’a.

Agata Sapiecha – wybitna Skrzypaczka, pedagog, założycielka i kierownik artystyczny zespołu „Il Tempo” (1990), z którym koncertowała prawie w całej Europie, USA, Kanadzie, Kirgizji, a także miała zaszczyt występować przed Królową Brytyjską i Hiszpańską Parą Królewską. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Marii Słubickiej. Odbywała staż w Konserwatorium Moskiewskim u Oleha Krysy. Uzyskała także dyplom Dresdner Akademie für Alte Musik w specjalności „skrzypce barokowe” w klasie Simona Standage’a. Oprócz skrzypiec historycznych gra również na altówce (m.in. VI Koncert Brandenburski J.S.Bacha, Symfonia Koncertująca Es-dur W.A.Mozarta) oraz na instrumentach średniowiecznych i renesansowych poprzedzających skrzypce.

Współpracuje z polskimi i zagranicznymi artystami i muzykologami. Bierze udział w znaczących festiwalach w Polsce i na świecie. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia, telewizji oraz firm fonograficznych (w tym CD i DVD jako solistka, kierownik zespołu IL Tempo, współpracownik zespołów i orkiestr polskich i międzynarodowych). W latach 1992-2002 prezentowała autorskie audycje na antenie Programu II Polskiego Radia. Juror (także Przewodnicząca Jury) światowych i ogólnopolskich konkursów muzyki dawnej i kameralnej (m.in. Brugia, Kalisz, Rovereto). Od 1996 kierownik Międzywydziałowego Studium Muzyki Dawnej UMFC w Warszawie, który reprezentowała na Międzynarodowych Konferencjach Early Music Platform organizowanych przez AEC. Założycielka (w 1992), dyrektor i wykładowca Międzynarodowych Letnich Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie oraz Fundacji Concert Spirituel (w 1999), w której sprawuje funkcję Przewodniczącej Rady. Jako pedagog prowadzi klasy mistrzowskie, udziela konsultacji i wygłasza wykłady. Kierownik przekształconego z Międzywydziałowego Studium Muzyki Dawnej w styczniu 2014 Zakładu Muzyki Dawnej UMFC.

Trzykrotnie nominowana do „Paszportu” tygodnika „Polityka” w kategorii „muzyka”. W roku 2006 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Honorową Odznakę „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Jest autorką rozdziału „Muzyka Dawna” w Raporcie o muzyce wydanym przez Instytut Muzyki i Tańca (2011) oraz książki p.t. Mowa dźwięków w muzyce XVII wieku wydanej przez UMFC (2011).

W czerwcu 2013 otrzymała od Rady Miejskiej Kalisza tytuł i odznakę „ZASŁUŻONY DLA MIASTA KALISZA”. We wrześniu 2013 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej: instrumentalistyka. W lipcu 2014 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczno-dydaktyczne.

Simon Standage (Wielka Brytania) to światowej sławy specjalista w dziedzinie muzyki XVII i XVIII wieku. Jest współzałożycielem, wieloletnim solistą i koncertmistrzem The English Concert, z którym dokonał wielu nagrań (w tym uhonorowane nagrodą Grammy Cztery pory roku Vivaldiego). Występował również z Academy of Ancient Music, z którym jako solista nagrał koncerty La Cetra Vivaldiegoi wszystkie koncerty Mozarta. W 1981 roku założył Salomon String Quartet specjalizujący się w wykonywaniu muzyki klasycznej. Z założonym w 1990 roku zespołem Collegium Musicum 90, który prowadzi wspólnie z Richardem Hickoxem, dokonuje serii nagrań dla wytwórni Chandos. W roku 1991 Simon Standage został wybrany na stanowisko Associate Director of Early Music i pełnił tę funkcję, wraz z Christopherem Hogwoodem, do roku 1995. Jest profesorem Royal Academy of Music w Londynie i Akademie für Alte Musik w Dreźnie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec barokowych. Z Międzynarodową Letnią Akademią Muzyki Dawnej w Wilanowie związany jest od 1994 roku. Jest Honorowym Członkiem i Konsultantem Fundacji Concert Spirituel. Odznaczony Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

16 czerwca (sobota) godz. 18:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

Odbiór bezpłatnych zaproszeń w czwartek i piątek 14 i 15 czerwca w godz. 12:00 – 19:00
oraz godzinę przed koncertem.

#d7151a
Change this in Theme Options