Koncert moniuszkowski

Centrum Kultury Raszyn zaprasza
na koncert moniuszkowski w wykonaniu śpiewaków Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

W programie pieśni i arie Moniuszki, Chopina i Niewiadomskiego.

bargielloWANDA BARGIEŁOWSKA-BARGEYŁŁO, ALT, PROWADZENIE KONCERTU
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Barbary Iglikowskiej. Jednocześnie ukończyła tamtejszą Akademię Medyczną i pracowała w zawodzie lekarza. Od 1970 r. związana jest z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Przez pewien czas współpracowała z Operą Śląską. W latach 1982-85 była solistką monachijskiego Staatstheater am Gärtnerplatz. W tym czasie występowała także w teatrze operowym w Hagen. W 1983 r. wygrała konkurs na interpretację muzyki Wagnera, organizowany w Bayreuth, który umożliwił jej uczestnictwo w kursie mistrzowskim, któremu patronował osobiście wielki reżyser – wnuk kompozytora, Wolfgang Wagner.

Repertuar operowy artystki jest bardzo bogaty i różnorodny. Znajdują sie w nim dzieła barokowe, klasyczne, opery z wielkiego romantycznego repertuaru. Istotne miejsce w repertuarze Wandy Bargiełowskiej zajmuje muzyka współczesna, zarówno opery kompozytorów polskich jak i obcych.

Artystka występowała w wielu krajach świata, m. in. w RFN, Francji, Luksemburgu, Hiszpanii, Portugalii, NRD, Austrii, Izraelu. Ma na swym koncie liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Obok występów operowych uprawia działalność estradowa, zwłaszcza występując z recitalami pieśniarskimi. W kwietniu 2008 r. Wanda Bargielowska-Bargeyllo obchodziła 40-lecie swojej działalności artystycznej, występując w Operze Narodowej w partii Cześnikowej w uroczystym spektaklu „Strasznego Dworu” Moniuszki.

kutkowskaANNA KUTKOWSKA-KASS, SOPRAN KOLORATUROWY
Śpiew solowy studiowała pod kierunkiem wybitnej polskiej śpiewaczki operowej Marii Fołtyn. Ukończyła Akademię  Medyczną  w  Warszawie.  Śpiewa  recitale,  arie,  pieśni  oraz  repertuar
oratoryjno-kantatowy i symfoniczny, zyskując uznanie publiczności i krytyki. Wykonuje  większość  arii  operowych  i  oratoryjnych  na  głos  koloraturowy.  W  repertuarze posiada utwory od baroku poprzez klasykę, romantyzm do muzyki współczesnej, w tym pieśni kompozytorów  polskich  (Moniuszko,  Chopin,  Karłowicz,  Friedman,  Szymanowski,  Czyż), kompozytorów  słowiańskich,  niemieckich  (Schubert,  Schuman,  R.  Strauss),  kompozytorów francuskich (Poulenc, Faure).

zdunikowskiADAM ZDUNIKOWSKI, TENOR
Studiował w klasie śpiewu Romana Węgrzyna w warszawskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w 1991. Jest laureatem wielu konkursów: w 1991 otrzymał wyróżnienie na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, w 1992 – III nagrodę na I Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, w 1995 został finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Belvedere” w Wiedniu, w 2004 zwyciężył w VI Wielkim Turnieju Tenorów w Szczecinie.

Adam Zdunikowski zadebiutował w 1990 na scenie kameralnej Teatru Wielkiego w Warszawie partią Clema w Małym kominiarczyku Benjamina Brittena. W tym samym roku podjął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, która zaowocowała udziałem w Festiwalach Mozartowskich (1990, 1991, 1996, 1998). W 1991 został solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Od 2006 jest jednocześnie związany z Operą Krakowską.

Ma w swoim dorobku role w takich operach i operetkach, jak Fidelio Ludwiga van Beethovena, Norma Vincenzo Belliniego, Carmen Georgesa Bizeta, Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Łucja z Lammermooru i Don Pasquale Gaetano Donizettiego, Faust Charlesa Gounoda, Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Don Giovanni, Uprowadzenie z Seraju, Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, Opowieści Hoffmanna Jacquesa Offenbacha, Madama Butterfly i La rondine Giacomo Pucciniego, Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego, Salome Richarda Straussa, Traviata, Aida, Falstaff i Otello Giuseppe Verdiego, Król Roger Karola Szymanowskiego, Księżniczka Burgunda Zygmunta Krauzego, Zabobon, czyli Krakowiacy i górale Karola Kurpińskiego, Magiczny Doremik Marty Ptaszyńskiej, Baron cygański Johanna Straussa, Diabły z Loudun Krzysztofa Pendereckiego, Cesarz Atlantydy Viktora Ullmanna.

Adam Zdunikowski ma również bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy (około 30 tytułów). Występował pod batutami takich artystów, jak Jerzy Semkow, Jan Krenz, Stanisław Skrowaczewski, Nello Santi, Jiří Bělohlávek, Jonas Kovacs, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jerzy Maksymiuk, Noam Sheriff, Krzysztof Penderecki.

granatTAMARA GRANAT, FORTEPIAN SOLO I AKOMPANIAMENT
Ukończyła z wyróżnieniem Liceum Muzyczne we Wrocławiu w klasie fortepianu Janiny Butor. Jako 16-letnia uczennica zdobyła Chopinowskie stypendium artystyczne I stopnia na Ogólnopolskim Konkursie TiFC w Warszawie, w 1979 roku.

Studiowała w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego oraz kameralistyki prof. Romana Sucheckiego. Uczestniczyła również w letnich seminariach mistrzowskich w Moskwie pod kierunkiem prof. Wiktora Mierżanowa i Tatiany Szebanowej. Jest laureatką Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy (1987). W 1987 zadebiutowała jako solistka wykonując Koncert A-dur Liszta z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej pod dyr. Jerzego Maksymiuka.

Przez 25 lat koncertowała w duecie z Waldemarem Malickim, w repertuarze na cztery ręce i dwa fortepiany. W swoim dorobku artystycznym posiada 6 płyt kompaktowych, liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, oraz występy w kilku krajach Europy, w USA, w Rosji. Tamara Granat jako kameralistka wielokrotnie występowała w ramach Polish Chamber Philharmonia w Kuwejcie. W roku 1999 odbyła tournee po Indonezji, prowadząc rownież kursy pianistyczne w Jakarcie. W roku 2001 współpracowała z kwartetem smyczkowym Camerata. W latach 1998-2002 regularnie koncertowała na festiwalu muzyki kameralnej Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej. W 2009 roku rozpoczęła wspołpracę z Danielem Propperem, wybitnym szwedzkim pianistą mieszkającym we Francji. Nagrana we wrześniu płyta „French Music for Piano Duo” jest pierwszym efektem ich współpracy.

13 maja (sobota) godz. 18:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bilety w cenie 20 zł (normalny) / 10 zł (ulgowy)
w sprzedaży w czwartek i piątek 11-12 maja w godz. 17:00 – 19:00
oraz godzinę przed koncertem.

plakat moniuszko

#d7151a
Change this in Theme Options