KONCERT

Centrum Kultury Raszyn zaprasza
na koncert pt. „Ciechowski klasycznie” w wykonaniu
Hanny Raniszewskiej – fortepian,
Dobrawy Czocher – wiolonczela.

ciechowski

Duet Hani Rani (fortepian) i Dobrawy Czocher (wiolonczela) to doskonały dowód na to, że muzyka instrumentalna ma rację bytu na współczesnej scenie muzycznej i gromadzi wokół siebie co raz szerszy krąg słuchaczy. Gatunek, który tworzą dziewczyny można określić jako co raz prężniej rozwijający się gatunek modern classic reprezentowany przez takich artystów jak np. Nils Frahm, Olafur Arnalds, czy Max Richter.
Duet powstał w sierpniu 2012 roku lecz właściwy debiut miał miejsce we wrześniu 2015 roku, kiedy to dziewczyny zdecydowały się wydać pierwszą płytę. Inspiracją dla albumu „Biała flaga” była postać Grzegorza Ciechowskiego. Duet podjął się stworzenia nowych aranżacji 10 najsłynniejszych piosenek artysty, jednak w sposób zupełnie inny niż dotychczas – korzystając tylko z dwóch instrumentów – wiolonczeli i fortepianu. Ta idea, połączona z niebanalnym językiem muzycznym i innowacyjnymi pomysłami stała się z pewnością powodem dla tak entuzjastycznego przyjęcia ich debiutanckiej płyty. Na krążku nie zabrakło również własnych kompozycji, które doskonale splatają poszczególne aranżacje, tworząc razem jedną całość.
Premiera albumu miała miejsce w jednym z najpopularniejszych obecnie scen koncertowych Warszawy – w klubie Miłość. „Biała flaga” została wyróżniona przez sklepy Empik mianem „Debiut Empiku„, a już w pierwszym tygodniu sprzedaży znalazła się na liście Olis (lista 50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce). Duet wystąpił również podczas Europejskich Targów Muzycznych Gazety Wyborczej „Co jest grane” oraz gościł w odbiornikach takich stacji radiowych jak m.in. Trójka, Czwórka, Radio Kampus czy Radio Gdańsk.
To, co jednak najbardziej wyróżnia ten projekt muzyczny, to koncerty. Artystki mają doskonałe przygotowanie techniczne oraz ogromne doświadczenie sceniczne – występując od lat w salach koncertowych na terenie całej Polski jak i za granicą. Tylko z tym projektem zdążyły już zagrać w takich miejscach jak m.in. Poznań (Blue Note), Warszawa (Miłość), Toruń (Dwór Artusa), Bydgoszcz, Szczecin (13 Muz), Gdańsk (B90) czy Opole (Filharmonia Opolska).
Muzyka, którą proponują dziewczyny to przede wszystkim duża dawka emocji oraz brak granic stylistycznych. Pomimo klasycznego wykształcenia, duet nie zamyka się na inne gatunki, przemycając rożne style muzyczne do swoich kompozycji. Ta uniwersalność oraz szczerość, jaka przemawia przez ich interpretacje, zyskuje wielbicieli w najróżniejszym wieku, o rożnych preferencjach muzycznych.

Recenzje:

„Ta płyta to wspaniałe muzyczne działo pod każdym względem . Dzięki niej na nowo można rozsmakować się doskonałej harmonii piosenek Grzegorza Ciechowskiego . Hania Rani i Dobrawa Czocher wykonują je z wyjątkowym muzycznym wyczuciem , jednocześnie nadając im własny charakter. Wielki gratulacje dziewczyny !”

Justyna Steczkowska

,,Jak to się dzieje, że słyszę te interpretacje po raz pierwszy? … Za późno! Brawo, brawo, to piękne i intrygujące! Ukazuje czystą moc muzyki Ciechowskiego, jedną z jej wielu, wielu twarzy…”

Mela Koteluk

„Znam Hanię Raniszewską z czasów, gdy uczęszczała na moje zajęcia z improwizacji na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Pamiętam jej naturalne predyspozycje do improwizacji, a także inklinacje kompozytorskie. Stąd też nie zdziwiłem się , że poszła własną artystyczną drogą , której muzycznym uwieńczeniem są te nagrania. Słuchając ich mam wrażenie obcowania z muzyką szlachetną w brzmieniu, tworzącą aurę intymności . Jej „malarskość” i prostota, wywodząca się z ducha muzyki Erika Satiego – cytat z jego „Gymnopedie No.1” słyszymy w pięknej transkrypcji i wykonaniu utworu Grzegorza Ciechowskiego „Nie pokonasz miłości” – jest dowodem na to , że można połączyć wyrafinowaną estetykę z komunikatywnością przekazu. Gratuluję.”

Włodek Pawlik

„Piosenki Republiki i Grzegorza Ciechowskiego na fortepian i wiolonczelę? Czemu nie. Szczególnie, gdy jest to tak dobrze zagrane. W wykonaniu Hanny i Dobrawy te kompozycje nabierają nowego smaku, a jednocześnie stają się kanwą do poszukiwań i improwizacji. Grają je z wyczuciem, ale nie zapominają o oryginalnych wykonaniach. Pokazują, że muzyka nie zna granic, a także to, że Ciechowski i Republika osiągnęli wymiar klasyki polskiej muzyki”

Leszek Gnoiński

Występ w Dzień Dobry TVN

Wywiad dla Gazety Wyborczej

 

11 grudnia (niedziela) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

ciechpla

#d7151a
Change this in Theme Options