Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich

Centrum Kultury Raszyn zaprasza w imieniu
ja-i-tyStowarzyszenia  Ludzi Aktywnie Naznaczonych „JA i TY” z Łomży
we współpracy z koszalińskim Festiwalem INTEGRACJA TY i JA
na projekcje filmowe prezentowane w ramach IV Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża Ja i Ty”.

Wyświetlimy dwie projekcje dokumentalne dotyczące działań podejmowanych przez osoby niepełnosprawne:
1. „Olimpijczycy” – reż. Jerzy Jernas, Polska 2015, 21 min.

01_plBohaterami filmu „Olimpijczycy”  jest troje wielkopolskich niepełnosprawnych sportowców. Są nimi Krzysztof Paterka ze Swarzędza – mistrz świata w pływaniu i medalista z Aten, Milena Olszewska z Czarnkowa – brązowa medalistka z Londynu w łucznictwie oraz Karolina Kucharczyk z Rawicza – mistrzyni świata i złota medalistka z Londynu w skoku w dal. Głównym celem, jaki sobie postawił reżyser filmu, Jerzy Jernas, jest ukazanie sportu osób niepełnosprawnych, jako sposobu na życie, sposobu na hartowanie charakteru i wreszcie, jako sposobu na przezwyciężanie swoich słabości. Jest też przekonany, że dzięki temu filmowi wielu niepełnosprawnych uwierzy w swoje siły, wyjdzie z domu i będzie cieszyć się życiem. Producentem filmu jest Fundacja Obywatelska „Czas Jaszczurów”. Projekt jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

2. „To nie koniec drogi” – reż. Robert Czyżewicz, Jarosław Frankowski, Sebastian Korczak, Polska 2015, 55 min.

Niepełnosprawność, uszczerbek na zdrowiu, śmiertelna choroba. Nikt tego nie pragnie, każdy chce żyć w pełni zdrowia i sił. Między innymi po to, żeby realizować swoje pasje, marzenia, wyznaczać kolejne cele i je osiągać. Niestety, życie nie zawsze jest takie jak byśmy chcieli. Jedna chwila i wszystko się zmienia. Wypadek, zawał serca, nagła choroba i wszystko zaczynamy od nowa. Czy to koniec naszych marzeń? Chcemy pokazać, że nie. W tym celu we wrześniu 2014 roku ruszyliśmy w podróż do Rumunii, aby przejechać Szosę Transfogaraską i Transalpinę. Pokonaliśmy 2500 km zabytkowymi motocyklami: K-750 z wózkiem bocznym i Harley-Davidson. Przywieźliśmy moc wspomnień, zapasy energii na kolejne wyzwania oraz świadectwo, że ta droga nigdy się nie kończy…

Festiwal poprowadzi pan Zbigniew Ciszek.

Festiwalowi towarzyszy wystawa pt. „Realizm geometryczny” Iwo Świątkowskiego. Zapraszamy do Galerii Q w Centrum Kultury Raszyn.

16 września (piątek) godz. 12:45
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

ja-i-ty-plakat-kopia-2 14344774_535991859938222_4911168144352068620_n

#d7151a
Change this in Theme Options